Pacolli, viktimë e koalicionit!

20:22 / 19.01.2013

Kriza e fundit në mes partnerëve të koalicionit nuk do ta shtyjë Kosovën drejt zgjedhjeve të parakohshme, për shkak se pritet një koalicion i ri në mes PDK-së dhe AAK-së, ka deklaruar për Telegrafin Leon Malazogu nga Instituti D4D. Ndërsa, analisti politik Behlul Beqaj mendon se zgjedhjet e parakohshme nuk janë relevante përderisa nuk ka ofertë serioze dhe kualitative nga partitë politike.

Analisti Beqaj vlerëson se ndryshimi i figurave në parti nuk mjafton për ndryshimin e mendësisë politike.

“Kalimi i Çekut në PDK është indikator serioz se lidershipi aktual po e përdor anëtarësinë dhe elektoratin për interesa egoiste”, vlerëson Beqaj për Telegrafin.

Kritikat e zëvendëskryeministrit Behgjet Pacolli drejtuar qeverisë në një tubim me simpatizantët e AKR-së në Kamenicë, Beqaj i arsyeton me faktin se koalicioni Aleanca për Kosovë të Re, të cilin e drejton Pacolli, është më i dëmtuari pas kalimit të Agim Çekut në PDK.

“Ai tash është viktimë e këtij koalicioni”, thotë Beqaj.

Ndërkaq, Leon Malazogu mendon se nuk ka ndonjë indikacion se do të shkohet në zgjedhje të parakohshme, sepse koalicioni mes PDK-së dhe AAK-së pritet të ndodhë shumë shpejt.

"Përderisa nuk kemi ndonjë detyrim kushtetues ose krizë të thellë qeveritare, nuk duhet të ketë zgjedhje te parakohshme. Legjitimitetit i zgjedhjeve ka kuptim vetëm atëherë kur respektohen afatet e përcaktuara me ligj dhe Kushtetutë", thotë Malazogu, i cili nuk është shumë optimist se Reforma zgjedhore do të realizohet në një afat të afërt kohor. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.