Pakistan, gjendet i vdekur hetuesi i kryeministrit

12:31 / 18.01.2013

Një oficer i grupit hetimor të ngritur për hetimin e kryeministrit pakistanez, Raja Pervez Ashraf në lidhje me akuzat për korrupsion, u gjet i vdekur në Islamabad.

Mediat pakistaneze raportojnë se oficeri, Kamran Faisal u gjet i vdekur në një godinë banimi të siguruar nga qeveria, raporton TCH. Policia tha se kanë nisur hetimet për të përcaktuar nëse bëhej fjalë për një rast vetëvrasje apo për një ekzekutim që mund të lidhet me detyrën e tij.

“Po hetojmë në disa pista dhe do të dalim me një raport më të saktë menjëherë sapo të përfundojë autopsia”, deklaroi Bani Amin, kreu i policisë së Islamabadit.

Të martën, Gjykata Supreme në Pakistan urdhëroi arrestimin e kryeministrit Ashraf në lidhje me akuzat për marrje ryshfeti gjatë kohës që ai drejtonte Ministrinë e Energjetikës.

Vendimi u dha në të njëjtën ditë kur në Islamabad zhvillohej një protestë masive anti-korrupsion e udhëhequr nga një klerik populist. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.