Pakistan, në grevë furnizuesit e NATO-së në Afganistan

18:24 / 9.01.2013

Shoferët e kamionëve që transportojnë furnizime të NATO-së në Afganistan kanë filluar një grevë në veriperëndim të vendit për të protestuar për paga të ulëta, siguri të papërshtatshme dhe kundër, siç i quajnë ata, zyrtarëve të korruptuar.

Jehanzeb Khan, kreu i sindikatës së punëtorëve të transportit në veriperëndim të Pakistanit, thotë se greva filloi të mërkurën pas një vendimi të Islamabadit që kishte kërkuar nga shoferët për furnizime të NATO-s që të punojnë përmes kompanive të autorizuara në vend se të bëjnë marrëveshje individuale, transmeton Rel.

Khan, gjithashtu pohoi se çdo shofer kamioni duhet që t'ju paguaj ryshfet zyrtarëve të sigurisë rreth 165 dollarë për të kaluar nëpër zonën fisnore Khyber për të vazhduar më pas në drejtim të kufirit.

Policia në pikë-kalimin Torkham në kufi me Afganistanin, thonë se asnjë kamion i cili ka për destimin furnizimin e NATO-së nuk ka kaluar gjatë ditës së mërkurë. Ndërkohë, zyrtarët e NATO-së në Afganistan nuk kanë dashur të komentojnë lidhur me ketë grevë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.