Panarit: Serbia të heq dorë nga ultimatumet

14:42 / 16.01.2013

Ministria i Jashtme i Shqipërisë, Edmond Panariti, ka thënë se Serbia duhet të heqë dorë nga vënia e ultimatumeve.

Ministri Panariti u ka bërë thirrje që të dyja palë të zhvillojnë dialog për zgjedhjen e problemeve.

“Duhet të zhvillojnë një dialog ku të përfshihet edhe një paketë e cila përmban edhe problemet që ka mes shqiptarëve edhe serbëve të Luginës së Preshevës".

“Kjo paketë duhet të përfshijë edhe diskriminimin që iu është bërë shqiptarëve në aspektin historik, ekonomik dhe politik. Ultimatumet nuk i shërbejnë zgjidhjes së problemeve dhe unë i bëj apel autoriteteve serbe që të heqin dorë nga ultimatumet”, theksoi ministri Panariti. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.