Për sauditët, Vëllazëria Myslimane është terroriste

21:34 / 18.08.2013

Një predikues i njohur kuvajtian, Tareq al-Suwaidan, është shkarkuar nga puna e tij si drejtor i kanalit televiziv fetar të Arabisë Saudite, për shkak të lidhjeve të tij me Vëllazërinë Myslimane.

Pronari i televizionit, Princi Alwaleed bin Talal, tha se nuk ka vend për anëtarë të Vëllazërisë Myslimane në biznesin e tij. Suwaidan ka qenë një kritik i ashpër i qeverisë së mbështetur nga ushtria në Egjipt.

Mbreti i Arabisë Saudite, Abdullah, ka dhënë mbështetje të fortë ndaj administratës së re egjiptiane. Princi Alwaleed e bëri publik vendimin në Twitter, ku postoi një kopje të letrës së shkarkimit, me arsyetimin se “Suwaidan kishte pranuar se ishte pjesë e lëvizjes terroriste Vëllazëria Myslimane”.

Predikuesi e kishte identifikuar veten e tij si “një nga liderët e Vëllazërisë Myslimane”, gjatë një leksioni në Jemen, sipas agjencisë së lajmeve Reuters. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.