Përfundon protesta e 4 mijë serbëve në veri

15:41 / 30.01.2013

Qytetarët serbë kanë përfunduar pa incidente protestën e zhvilluar për të kundërshtuar marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufijve. Policia e Kosovës kishte përcjellë nga afër rrjedhën e protestës, por ka njoftuar se përveç vështirësimit të qarkullimit të komunikacionit, nuk ka pasur probleme të tjera.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti ka deklaruar për Telegrafin se protesta ka përfunduar rreth orës 14:00.

“Sipas përfaqësuesve të protestuesve ka pasur rreth 4 mijë veta në këtë protestë. Të gjitha njësitet e policisë që kanë qenë të angazhuar, tashmë janë kthyer”, ka thënë Hoti.

Protesta është zhvilluar në lokacionin e njohur si Sheshi ‘Shumadia’ dhe në rrugën e Mbretit Petar, në pjesën veriore të Mitrovicës.

Krerët ilegalë të katër komunave veriore kanë thënë vazhdimisht se nuk do të pranojnë në asnjë mënyrë marrëveshje që e definojnë Kosovën si shtet të pavarur.

Pas nisjes së zbatimit të marrëveshjes së IBM-së, qytetarë serbë herë pas here kanë bllokuar rrugët duke penguar doganierët shqiptarë për të shkuar në rrugë tokësore në pikat doganore në Jarinë dhe Bërnjakë. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.