Protestë kundër gjykimit të 6 serbëve në veri të Mitrovicës

15:06 / 26.02.2013

Rreth 60 qytetarë serbë kanë protestuar të martën paradite para gjykatave në veri të Mitrovicës, kundër fillimit të gjykimit të 6 të dyshuarve serbë të akuzuar për trazirat e marsit të vitit 2008.

Burime të “Kosovapressit” bëjnë të ditur se protestuesit kanë qenë kryesisht familjarë të të akuzuarve, ndërsa protesta ka filluar në ora 9:00 dhe ka zgjatur rreth gjysmë ore.

“Ky është një proces i montuar të cilin po e përjetojnë si një gjykim të të gjithë qytetarëve serbë në veri të Mitrovicës”, citojnë burimet të kenë thënë disa prej protestuesve.

Protestën e ka konfirmuar për Kosovapress edhe zëdhënësi i policisë në Mitrovicë, Avni Zahiti, duke thënë se protesta e sotme ka qenë e qetë dhe pa incidente. /Kosovapressi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.