Rompuy: Serbia të normalizojë raportet me Kosovën

12:36 / 18.01.2013

Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, pas takimit me kryeministrin e Serbisë, Ivica Dacic ka përshëndetur përparimin e qeverisë së Serbisë në dialogun me Kosovën.

“Besoj se kryeministri Dacic do të bëjë gjithçka për të afruar Serbinë kah BE-ja dhe për të normalizuar raportet me Kosovën”, që është thelbësore për marrjen e datës për bisedime”, u shpreh Van Rompuy, raporton Rel.

Ndryshe, mbrëmë takimi i katërt mes kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Dacic i zhvilluar nën lehtësimin e shefes së diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, ka rezultuar me një marrëveshje të përkohshme për doganat. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.