Rusët: Shmangën katastrofën, duke shkatërruan meteoritin me raketa (Video)

14:36 / 17.02.2013

Aftësia e mbrojtjes ajrore të vendit ka befasuar botën, pasi me anë të raketave balistike “Gazelle” të sistemit A-235 “Samoliot”, kanë mundur të shkatërrojnë meteoritin pa hyrë në orbitën e Tokës, shkruan gazeta Izvestia.

Sistemi është pjesë e trupave të Mbrojtjes së Aerodinamikës Hapësinore me kodin A-235 “Samoliot-M”, dhe kjo duket qartë të jetë “ekzekutuesi” i meteoritit nga S-400. Sistemi është tashmë në veprim, edhe pse testet finale të pranimit do të bëhen në fund të pranverës ose në fillim të vjeshtës, transmeton Shekulli.

Sistemi “Samoliot-M”, që u zhvillua nga zyra e projektimit “Novator” në Jekaterinburg, kryen misione të ndryshme nga sistemet e zakonshme të ajrit dhe anti-raketa S-400 “Triumph” dhe sistemi i avancuar S-500 “Prometei”. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.