Serbia nuk e zbuti qëndrimin karshi Kosovës

17:31 / 20.12.2012

Analisti amerikan Daniel Serwer, në një analizë që i ka bërë platformës serbe për negociata, ka thënë se ata që kanë menduar se Serbia po e zbutë qëndrimin karshi Kosovës dhe Bashkimit Evropian, janë gënjyer dhe zhgënjyer.

Sipas tij, ky plan është një hap gjigant prapa i Serbisë në pozicionin e saj karshi kërkesave të BE-së për shuarjen e strukturave paralel në veri të Kosovës, transmeton RTK.

Ndërsa, autoritete e Kosovës, sipas tij, duhet të përgatiten për një periudhë të gjatë të pretendimeve territoriale të Serbisë mbi Kosovën. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.