SHBA e do mbetjen e Britanisë në BE

21:19 / 9.01.2013

Shtetet e Bashkuara thanë se dëshirojnë që Britania të mbetet në Bashkimin Evropian, duke tërhequr vërejtjen për referendumin mbi largimin e mundshëm nga BE-ja.

Komentet vijnë derisa kryeministri britanik David Cameron përgatitet të mbajë një fjalim të shumëpritur mbi lidhjet e Britanisë me BE-në, në mes të të rritjes së thirrjeve për referendum për tërheqje nga blloku.

“Ne kemi marrëdhënie në rritje me BE-në si një institucion, që ka një zë në rritje në botë dhe duam të shohim një zë më të fortë britanik në BE,”, tha Philip Gordon, ndihmës sekretari i SHBA-së për çështjet e Evropës dhe Euroaziasë, transmeton Rel.

Cameron ka thënë se dëshiron që të rinegociojë lidhjet me Evropën dhe më pas të kërkojë “pëlqimin e ri” të publikut për një zgjidhje të re.

Në javët e ardhshme, ai pritet të ofrojë një referendum mbi Evropën, që do të mund të mbahej pas zgjedhjeve e ardhshme të përgjithshme në vitin 2015. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.