SHBA furnizon Irakun me anije dhe aeroplanë

11:40 / 23.12.2012

Marina e Shteteve të Bashkuara të Amerikës e ka furnizuar Irakun me dy anije.

Në njoftimin e sotëm të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Irak, thuhet se anijet i ishin dorëzuar Irakut më 20 dhjetor, sipas Marrëveshjes Kornizë për Bashkëpunim Strategjik.

Anijet me gjatësi 60 metra janë përshkruar si “multifunksionale” dhe “të afta për mbështetje të gjerë për operacionet e marinës së Irakut”.

Ato kanë për qëllim rritjen e sigurisë në ujërat territoriale të Irakut dhe mund të ndihmojnë në rast të rrjedhjes së naftës ose në situata të tjera emergjente.

Më herët këtë muaj, Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Irakut tre aeroplanë transportues C-130J.

Ambasada amerikane tha se tre aeroplanë transportues të tjerë pritet të dërgohen në Irak “në të ardhmen e afërt”. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.