SHBA: Ka vdekur gjenerali Schwarzkopf

13:18 / 28.12.2012

Ka vdekur gjenerali amerikan që ka komanduar koalicionin ndërkombëtar, i cili i dëboi forcat e Irakut nga Kuvajti në vitin 1991.

Norman Schwarzkopf, vdiq të enjten në Tampa të Floridës, ku kishte shërbyer së fundit si kryesues i Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Në njoftim për vdekjen e tij thuhet se ish presidenti amerikan, George Bush i vjetri, dhe e shoqja Barbara, kanë shprehur ngushëllime për vekjen e gjeneralit Schwarzkopf, duke thënë se ai “ishte patriot i vërtetë amerikan dhe njëri nga liderët më të mëdhenj ushtarak të gjeneratës së tij”.

Në vitin 1991, gjatë presidencës së Bushit, gjenerali u bë i famshëm për udhëheqjen e operacionit Stuhia Shkretëtirë, me të cilin Kuvajti u çlirua nga forcat e diktatorit irakian, Saddam Hussein.

Gjatë Luftës në Vietnam, i ndjeri Schwarzkopf ishte nderuar si ushtar i luftës. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.