Shqipëria ratifikon tri marrëveshjet me Kosovën

21:34 / 31.01.2013

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar sot marrëveshjen dypalëshe me Kosovën "për ndihmë të ndërsjellë juridike në çështjet penale", e cila synon forcimin e bashkëpunimit në çështjet penale mes dy vendeve, në luftën kundër krimit

Marrëveshja tjetër mes qeverisë shqiptare dhe asaj të Kosovës "për transferimin e personave të dënuar", synon mundësimin e vuajtjes së dënimit të personave të dënuar në vendin e origjinës, transmeton BW.

Ndërsa, marrëveshja e tretë "Për ekstradimin", synon nxitjen e bashkëpunimit gjyqësor në çështjet penale, në frymën e respektit reciprok, për parimin e sovranitetit dhe barazisë së të drejtave, si dhe kontribuon në zhvillimin dhe forcimin e bashkëpunimit efektiv ndërkombëtar në luftën kundër krimit, duke lehtësuar procedurat e ekstradimit në shkallën më të lartë të mundshme. /Telegrafi/

 

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.