Spahiu: Trajtim i njëjtë për serbët e veriut dhe shqiptarët e Luginës

23:08 / 16.01.2013

Lideri i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka deklaruar se Qeveria e Kosovës duhet të sillet me serbët në veri në të njëjtën mënyrë si do të sillet Qeveria e Serbisë me shqiptarët në Luginën e Preshevës.

“Nëse shqiptarëve atje ju preket një fije floku edhe Qeveria e Kosovës duhet të veprojë njëjtë”, ka thënë Spahiu në emisionin “Rubikon” të KTV-së.

Spahiu shpalosi edhe platformën e Aleancës Kuq e Zi, ku ritheksoi objektivin e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë në një shtet të vetëm, duke mohuar se bashkësia ndërkombëtare është kundër këtij projekti dhe “mosbesimi i tyre qëndron në faktin se ata kanë përballë tyre një klasë të inkriminuar politike, si në Tiranë ashtu edhe në Prishtinë”.

Ai tha se model i mirë për integrim në BE mundet të merret rasti i Kroacisë, e cila ishte në gjendje t’ia dorëzojë drejtësisë edhe kryeministrin e saj vetëm për të krijuar standarde të mirëfillta të respektimit të ligjit.

I pari i ‘kuqezinjve’ shprehu besimin se në zgjedhjet e qershorit në Shqipëri do të krijojnë për herë të parë një ‘Qeveri Kuq e Zi’, ndërsa mohoi koalicionet e mundshme me Partinë Demokratike ose Partinë Socialiste. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.