Tahiri: Jahjaga nuk shkeli Kushtetutën

21:37 / 27.12.2012

Këshilltari i presidentes Jahjaga, Ramush Tahiri ka mbrojtur presidenten në lidhje me akuzat se ka shkelur Kushtetutën me emërimin e Blerim Shalës në koordinator në bisedimet Kosovë-Serbi.


“Kritikuesit i referohen nenit 7 të Kushtetutës, që thotë se deputeti nuk mund të ushtrojë rol ekzekutiv, por ja që ky rast nuk është rol ekzekutiv, Shala do të jetë vetëm në funksion ndihmës, pasi bisedimet i bën kryeministri, pastaj është edhe Edita Tahiri negociatore teknike”, ka thënë Tahiri në RTK.

Positi Shalës, sipas tij, nuk është funksion ekzekutiv sepse nuk është i paraparë me asnjë ligj.

“As nuk është vend i hapur i ri nga presidenca. Presidentja ka të drejtën e dekretit, si akt juridik me të cilin emëron këshillet e ndryshme ose postet. Në këtë rast ka emëruar Blerim Shalën”, ka deklaruar Tahiri. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.