Thaçi rrezikon qeverisjen me mosshkarkim të Çekut

8:50 / 18.01.2013

Agim Çeku nuk e ka të sigurt mbajtjen e postit të ministrit, pas aderimit në Partinë Demokratike të Kosovës. Kështu, të paktën, besojnë njerëz të afërt me udhëheqësin e Koalicionit për Kosovë të Re, Behgjet Pacolli.

Zëvendëskryeministri i parë, sipas tyre, ka marrë premtime nga bartësi i koalicionit qeverisës, Hashim Thaçi, se çështjen e lirimit të Çekut nga pozita ministrore, do ta shqyrtojë me t’u kthyer nga Brukseli, ku është duke zhvilluar takimin e katërt me homologun serb, Ivica Dacic.

Ndërkohë, në KKR, tashmë kanë filluar kërkimet për gjetjen e zëvendësuesit të Çekut. Tash për tash, sipas burimeve në Aleancën për Kosovë të Re, gjasat për t’u bërë ministër i ardhshëm i Forcës së Sigurisë të Kosovës i ka Shefki Abdullahu, i njohur gjatë luftës me nofkën “Leopardi”, shkruan “Koha Ditore”.

“Sapo kryeministri të kthehet nga Brukseli do të rregullohet çështja e emërimit të kandidatit që do të zëvendësojë Çekun, sepse posti i ministrit të FSK-së i takon Koalicionit për Kosovë të Re. Kryeministri i ka thënë Pacollit se mund ta emërojë këdo dhe në parim nuk e ka kundërshtuar as Shefki Abdullahun si opsion”, ka thënë zyrtari i AKR-së. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.