Tymoshenko gjobitet me 2,000 dollarë

18:21 / 13.02.2013

Një gjykatë në Kiev ka gjobitur ish-kryeministren e Ukrainës, Yulia Tymoshenko, për mospërfillje të gjykatës.

Gjykatësi ka urdhëruar Tymoshenkon të paguajë 2,000 dollarë, pasi ka refuzuar të paraqitet në seancën dëgjimore për vrasjen e një avokati ukrainas, 16 vjet më parë.

Muajin e kaluar, prokurori i përgjithshëm i Ukrainës ka thënë se Tymoshenko është e dyshuar në vrasjen e Yevhen Shcherban-it, në një aeroport të Ukrainës, më 1996.

Tymoshenko, e cila vuan dënimin prej shtatë vjetësh burgim për abuzim të detyrës zyrtare, nuk ka pranuar akuzat.

Të martën është shtyrë gjykimi për një rast tjetër kundër Tymoshenkos, pasi ajo nuk është shfaqur në gjykatë.

Ish-kryeministrja këmbëngul se akuzat kundër saj janë të motivuara politikisht. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.