"Unitet absolut" për vazhdimin e dialogut me Kosovën

19:32 / 13.02.2013

Në takimin e autoriteteve më të larta të Serbisë është theksuar “uniteti absolut” për vazhdimin e bisedimeve me Kosovën, ka njoftuar Marko Gjuric - këshilltar për politikë të jashtme i presidentit serb Tomislav Nikolic

“Në këto bisedime, Serbia hyn me besim dhe qëllim të qartë. Qëllimi është krijimi i bashkësisë së komunave”, ka thënë Gjuric, transmetojnë mediat serbe.

Takimi në fjalë i paraprin raundit të ardhshëm të bisedimeve midis kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, i cili do të mbahet më 19 shkurt në Bruksel.

Serbia këmbëngul në platformën e saj për Kosovën, e cila parasheh status të autonomisë për komunat me shumicë serbe në veri.

Prishtina zyrtare ka kundërshtuar fuqishëm këtë dokument. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.