Vëllazëria Myslimane thotë se është miratuar Kushtetuta e re

10:25 / 23.12.2012

Partia Vëllazëria Myslimane (VM) në Egjipt i ka publikuar rezultatet preliminare të cilat tregojnë se në rundin e dytë të referendumit, që u mbajt dje, është miratuar Kushtetua e re e këtij vendi.

Vëllazëria Myslimane thotë se më se 70 për qind të votuesve në rundin e dytë ishin në favor të Kushtetutës së Re.

Liderë nga Fronti për Shpëtim Kombëtar në opozitë kanë pranuar se, me gjasë, Kushtetua është miratuar në referendum, transmeton Rel.

Në rundin e parë, më 15 dhjetor, në favor të Kushtetutës së Re votuan afro 57 për qind.

Rezultatet zyrtare priten të shpallen pas disa ditëve.

Presidenti i Egjiptit, Muhammad Morsi, tha se miratimi i Kushtetutës është esencial për tranzicionin e këtij vendi kah demokracia, por disa nga kundërshtarët e Morsit theksojnë se ky dokument nuk parasheh të drejta përkatëse për femra dhe minoritete. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.