Vetëdigjet tibetiani, kundërshton sundimin kinez

18:38 / 13.02.2013

Një protestues tibetian në një qytet të shenjtë të Nepalit ia ka vënë vetes flakën dhe derisa trupi i tij po digjej ai thoshte slogane anti-kineze.

Demonstrata e tij në rrugët e qytetit të shenjtë Boudhanathstupa është një nga demonstratat e fundit kundër sundimit të Kinës mbi Tibetin.

Dëshmitarët në Nepal kanë thënë se ai ka hyrë në një kafene në Kathmandu`s Boudhanath, vendi i shumë budistëve tibetianë dhe kishte kërkuar për të shfrytëzuar tualetin. Pasi kishte qëndruar për një kohë aty, ai kishte dalë në rrugë ku edhe ia futi flakën vetes.

Ai ashtu duke u djegur vrapoi disa hapa dhe këndonte slogane kundër Kinës.

Daily Mail njofton se trupi i viktimës ende nuk është identifikuar por besohet që është 21 vjeç. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.