Vizita e parë në 30 vjet e kryetarit iranian në Egjipt

9:15 / 5.02.2013

Ministri i Jashtëm i Egjiptit ka njoftuar se presidenti i Iranit Mahmud Ahmadinejad do të vizitojë Kajron këtë javë, duke shënuar kështu vizitën e parë në Egjipt nga një udhëheqës iranian në dekada.

Edhe pse është vizita e parë në dekada, Mohammed Kamel Amr përshkroi vizitën e Ahmadinejadit si rutinë, pasi ai do të marrë pjesë në një samit të Organizatës së Konferencës Islamike në Kajro, raporton AP.

Raportet thonë se presidenti i shumicës shiite në Iran, mund të takohet me klerikun e lartë sunit të Egjiptit, Sheikh Ahmed al-Tayeb, në universitetin Al-Azhar.

Ahmadinejad kryeson delegacionin iranian në samitin e Kajros të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, që fillon të mërkurën.

Që nga fillimi i revolucionit të 2011-së, që rrëzoi liderin egjiptian Hosni Mubarak, Irani ka ndërmarrë hapa për të përmirësuar marrëdhëniet me Egjiptin.

Lidhjet mes pushteteve rajonale janë shkëputur pas Revolucionit Islamik të Iranit të vitit 1979. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.