Vllasi: Dacic tenton t’i frikësojë shqiptarët

15:22 / 21.01.2013

Deklaratat e kryeministrit të Serbisë, Ivica Dacic, se formimi i një fondi të veçantë për veriun është hapi i parë i krijimit të autonomisë për serbët në Kosovë, analisti Azem Vllasi i cilëson si deklarata për konsum të brendshëm në Serbi. Ndërsa, heqjen e lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë Vllasi e vlerëson si një reprizë të sjelljeve të regjimit të Slobodan Milosevicit ndaj shqiptarëve në vitet e ‘90-ta.

“Dacici përmes dhunës ka dy qëllime: tenton të dëshmojë para serbëve se shteti i Serbisë e zbaton ligjin, edhe me force nëse ka nevojë, e të njëjtën kohë tenton t’i frikësojë shqiptarët në Preshevë. Mirëpo, ky veprim vetëm se do të armiqësojë shqiptarët me shtetin e Serbisë”, ka thënë Vllasi për Telegrafi.

Sipas tij, çështja e krijimit të një fondi për veriun e Kosovës nuk ka lidhje me autonomi.

“Fondi për veriun është kryekëput çështje e brendshme e Republikës së Kosovës, i cili është i paraparë edhe me Planin e Ahtisaarit”, ka thënë Vllasi. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.