Vucic: Nuk do të ndërpritet dialogu i Beogradit dhe Prishtinës

11:35 / 22.01.2013

Zëvendëskryeministri serb, Aleksandar Vucic shprehet i bindur se nuk do të ndodhë ndërprerja e dialogut të Beogradit dhe Prishtinës për shkak të heqjes së lapidarit në Preshevë.

Sipas fjalëve të tij, organet shtetërore të Serbisë e kanë zhvilluar aksionin e heqjes së lapidarit në mënyrë të “pastër si loti”, duke respektuar ligjin në mënyrë të civilizuar.

“Dua të qetësoj qytetarët. Ne sillemi në mënyrë të civilizuar dhe të përgjegjshme, jo pse jemi të dobët, por sepse duam të ndërtojmë të ardhmen në të cilën serbët dhe shqiptarët do të jetojnë qetë dhe në harmoni, por ligjin duhet ta respektojnë të gjithë në tërë territorin e Serbisë dhe pikë”, ka thënë Vucic, transmeton QIK.

Duke komentuar kërkesat që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, Vucic ka thënë se këto kërkesa nuk janë asgjë e re, por ka pyetur sesi është e mundur që individë në botë dhe disa në Beograd kanë simpati ndaj kërkesave të tilla. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.