Washingtoni njeh qeverinë somaleze

9:47 / 18.01.2013

Washingtoni e ka njohur qeverinë e Somalisë, që është vendimi i parë i tillë, në më shumë se dy dekada.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton njoftoi për njohjen të enjten, pas bisedimeve me presidentin e ri somalez, Hassan Sheikh Mohamud, në Washington.

Washingtoni më herët ka konsideruar se që nga viti 1991, Somalia nuk ka qeveri efektive qendrore.

Por, një administratë e re somaleze mori detyrën në vitin e kaluar, duke i dhënë fund regjimit tetë vjeçar të një qeverie të korruptuar, transmeton “Evropa e Lirë”.

Në vitin 1993, militantët somalezë qëlluan dy helikopterë Black Hawk. Tetëmbëdhjetë amerikanët patën vdekur dhe 80 plagosur. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.