Zjarri përfshinë një qendër tregtare në Kabul

10:36 / 23.12.2012

Një zjarr që ka përfshirë një qendër tregtare në Kabul të Afganistanit ka shkatërruar rreth 600 dyqane, por fatmirësisht nuk ka shkaktuar asnjë viktimë.

Sipas BBC, shkëmbimi kryesor valutor që gjendej në këtë qendër është evakuuar para se ta përfshinte zjarri.

Flakët janë vënë nën kontroll nga zjarrfikësit dhe policia vendase, me ndihmën e forcave të NATO-s.

Qendra tregtare ndodhet më pak se 1 kilometër larg nga zyra presidenciale dhe disa nga ministritë kryesore të vendit.

Tregtarët kanë mundur të shpëtojnë mijëra dollarë dhe sende floriri para se zjarri të përfshinte ndërtesën. Roja i godinës është zhdukur dhe policia është vënë në kërkim të tij për të sqaruar rrethanat e ngjarjes./Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.