Zbulohen 350 kg drogë në kamionin që transportonte dyshekë

17:30 / 8.01.2013

Mbi 350 kilogram drogë të llojit marihuanë janë zbuluar në pikën kufitare Mexhitli, midis Maqedonisë dhe Bullgarisë, në një kamion të ngarkuar me dyshekë, të destinuar për tregun europerëndimor.

Ministria e Punëve të Brendshme, në bashkëpunim me Drejtorinë e Doganave të Maqedonisë, gjatë aksionit të djeshëm ka ndaluar drogën, që ishte ngarkuar në Shqipëri dhe përmes Maqedonisë, destinacionin final e kishte tregun e zi në Holandë.

“Dhjetëra dyshekë ishin përpunuar në mënyrë speciale dhe ishin të mbushur me marihuanë. Ky është rast i parë që droga të fshihet në materiale të tilla”, deklaroi ministrja e brendshme, Gordana Jankulovska.

Në kuadër të këtij aksioni janë arrestuar shtatë shtetas të Maqedonisë, në mesin e të ndaluarëve janë dy veta nga Veleshta e Strugës, dy shoferë nga Manastiri për transportin e drogës si dhe persona të tjerë.

Droga u zbulua mbrëmë rreth orës 21.00, kur kamioni i ngarkuar me drogën kishte mbërritur për të kaluar kufirin në pikën kufitare Mexhitli midis Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Dyshimet janë edhe për rrjetin e trafikantëve shqiptarë nga Shqipëria. Pesë nga shtetasit e Maqedonisë janë arrestuar, ndërsa të tjerë janë në arrati. Droga e konfiskuar në tregun e zi kap një shifër prej milion euro. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.