Jay Z me më shumë nominime për Grammy

Publikuar: 15:56 / 7.12.2013
Jay Z me më shumë nominime për Grammy
0shares
komente

Janë bërë publike nominimet për çmimet Grammy, të cilat do të ndahen më 26 janar në Los Angeles.

Më së shumti nominime ka marrë Jay Z, nëntë sosh, i cili ndiqet nga Justin Timberlake, Macklemore & Ryan Lewis, Pharel Williams dhe Kendrick Lamar, me nga shtatë.

Drake është nominuar në petë kategori, Taylor Smith në katër, kurse Kanye West në dy.

Lista me disa prej nominimeve:

Muzikanti më i mirë
James Blake
Kendrick Lamar
Macklemore & Ryan Lewis
Kacey Musgraves
Ed Sheeran

Kënga e vitit
"Get Lucky" - Daft Punk & Pharrell Williams
"Royals" - Lorde
"Locked Out Of Heaven" - Bruno Mars
"Blurred Lines" - Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell

Albumi i vitit
"The Blessed Unrest" - Sara Bareilles
"Random Access Memories" - Daft Punk
"Good Kid, M.A.A.D City" - Kendrick Lamar
"The Heist" - Macklemore & Ryan Lewis
"Red" - Taylor Swift

Albumi më i mirë pop
"Paradise" - Lana Del Rey
"Pure Heroine" - Lorde
"Unorthodox Jukebox" - Bruno Mars
"Blurred Lines" - Robin Thicke
"The 20/20 Experience - The Complete Experience" - Justin Timberlake

Performanca më e mirë pop solo
"Brave" - Sara Bareilles
"Royals" - Lorde
"When I Was Your Man" - Bruno Mars
"Roar" - Katy Perry
"Mirrors" - Justin Timberlake

Performanca më e mirë pop në duet ose grup
"Get Lucky" - Daft Punk & Pharrell Williams
"Just Give Me A Reason" - Pink Featuring Nate Ruess
"Stay" - Rihanna Featuring Mikky Ekko
"Blurred Lines" - Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell
"Suit & Tie" - Justin Timberlake & Jay Z

Albumi më i mirë dance/elektronik
"Random Access Memories" - Daft Punk
"Settle" - Disclosure
"18 Months" - Calvin Harris
"Atmosphere" - Kaskade
"A Color Map Of The Sun" - Pretty Lights

Videoja më e mirë dance
"Need U (100%)" - Duke Dumont Featuring A*M*E & MNEK
"Sweet Nothing" - Calvin Harris Featuring Florence Welch
"Atmosphere" - Kaskade
"This Is What It Feels Like" - Armin Van Buuren Featuring Trevor Guthrie
"Clarity" - Zedd Featuring Foxes

Kënga më e mirë rok
"Ain't Messin 'Round" - Gary Clark Jr.
"Cut Me Some Slack" - Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear
"Doom And Gloom" - Mick Jagger & Keith Richards
"God Is Dead?" - Geezer Butler, Tony Iommi & Ozzy Osbourne
"Panic Station" - Matthew Bellamy

Albumi më i mirë rok
"13" - Black Sabbath
"The Next Day" - David Bowie
"Mechanical Bull" - Kings Of Leon
"Celebration Day" - Led Zeppelin
"...Like Clockwork" - Queens Of The Stone Age
"Psychedelic Pill" - Neil Young With Crazy Horse

Performanca më e mirë rok
"Alëays Alright" - Alabama Shakes
"The Stars (Are Out Tonight)" - David Bowie
"Radioactive" - Imagine Dragons
"Kashmir" - Led Zeppelin
"My God Is The Sun" - Queens Of The Stone Age
"I'm Shakin'" - Jack White

Performanca më e mirë metal
"T.N.T." - Anthrax
"God Is Dead?" - Black Sabbath
"The Enemy Inside" - Dream Theater
"In Due Time" - Killswitch Engage
"Room 24" - Volbeat Featuring King Diamond

Kënga më e mirë R&B
"Best Of Me" - Anthony Hamilton & Jairus Mozee
"Love And War" - Tamar Braxton, Darhyl Camper, Jr., LaShawn Daniels & Makeba Riddic
"Only One" - PJ Morton
"Pusher Love Girl" - James Fauntleroy, Jerome Harmon, Timothy Mosley & Justin Timberlake
"Without Me" - Fantasia Barrino, Missy Elliott, Al Sherrod Lambert, Harmony Samuels & Kyle Stewart

Performanca më e mirë R&B
"Love And War" - Tamar Braxton
"Best Of Me" - Anthony Hamilton
"Nakamarra" - Hiatus Kaiyote Featuring Q-Tip
"Hoë Many Drinks?" - Miguel Featuring Kendrick Lamar
"Something" - Snarky Puppy i Lalah Hathaëay

Albumi më i mirë alternativ
"The Worse Things Get, The Harder I Fight, The Harder I Fight, The
More I Love You" - Neko Case
"Trouble Will Find Me" - The National
"Hesitation Marks" - Nine Inch Nails
"Lonerism" - Tame Impala

Albumi më i mirë R&B
"R&B Divas" - Faith Evans
"Girl On Fire" - Alicia Keys
"Love In The Future" - John Legend
"Better" - Chrisette Michele
"Three Kings" - TGT

Performanca më e mirë rep
"Started From The Bottom" - Drake
"Berzerk" - Eminem
"Tom Ford" - Jay Z
"Swimming Pools (Drank)" - Kendrick Lamar
"Thrift Shop" - Macklemore & Ryan Leëis Featuring Wanz

Kënga më e mirë rep
"F***in' Problems" - Tauheed Epps, Aubrey Graham, Kendrick Lamar, Rakim Mayers & Noah Shebib
"Holy Grail" - Shawn Carter, Terius Nash, J. Harmon, Timothy Mosley, Justin Timberlake & Ernest Wilson
"New Slaves" - Christopher Breaux, Ben Bronfman, Mike Dean, Louis Johnson, Malik Jones, Elon Rutberg, Sakiya Sandifer, Che Smith, Kanye West & Cydell Young
"Started From The Bottom" - W. Coleman, Aubrey Graham & Noah Shebib
"Thrift Shop" - Ben Haggerty & Ryan Lewis

Bashkëpunimi më i mirë rep
"Power Trip" - J. Cole Featuring Miguel
"Part II (On The Run)" - Jay Z Featuring Beyonce
"Holy Grail" - Jay Z Featuring Justin Timberlake
"Now Or Never" - Kendrick Lamar Featuring Mary J. Blige
"Remember You" - Wiz Khalifa Featuring The Weeknd
"Modern Vampires Of The City" - Vampire Weekend

Albumi më i mirë rep
"Nothing Was The Same" - Drake
"Magna Carta...Holy Grail" - Jay Z
"Good Kid, M.A.A.D City" - Kendrick Lamar
"The Heist" - Macklemore & Ryan Leëis
"Yeezus" - Kanye West

Albumi më i mirë urban bashkëkohor
"Love And War" - Tamar Braxton
"Side Effects Of You" - Fantasia
"One: In The Chamber" - Salaam Remi
"Unapologetic" - Rihanna
"New York: A Love Story" - Mack Wilds

/Telegrafi/


Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Lexues të nderuar të portalit Telegrafi. Në pamundësi për të menaxhuar vëllimin e madh të komenteve në platformën Disqus - mbi të gjitha për shkak të diskursit negativ të disa komentuesve që keqpërdorin të drejtën e komentimit duke devijuar dhe banalizuar debatin e mirëfilltë - menaxhmenti i Telegrafit ka marrë vendim që së shpejti të ndalojë komentimet nga platforma e deritashme Disqus. Ju njoftojmë se debati për tekstet përkatëse mund të vazhdojë me profilet reale, vetëm përmes sistemit të komentimit të ofruar nga rrjeti social Facebook. Ju falënderojmë për mirëkuptim.