Portugalia në gjysmëfinale pas penalltive (Video)

Portugalia është gjysmëfinalisti i parë i evropianit të futbollit, Euro 2016.

Portugezët kanë mposhtur Poloninë pas ekzekutimit të penaltive (5:3) pasi që takimi në kohë të rregullt dhe pas vazhdimeve përfundoi 1:1.

Në gjysmëfinale, Portugalia do të takohet me fituesin e ditës së nesërme, ku do të takohen Uellsi dhe Belgjika.

Edhe pas vazhdimeve s’ka fitues
Edhe pas vazhdimeve dy herë prej 15 minuta nuk ka fitues.

Portugalia dhe Polonia do të duhet të ekzekutojnë penalltitë që të dihet emri i kombëtares që do të shkojë në gjysmëfinale të evropianit të futbollit, Euro 2016.

Portugalia dhe Polonia kanë barazuar
Portugalia dhe Polonia kanë barazuar në çerekfinale të evropianit të futbollit Euro 2016
Shikuesit në stadiumin Stade Velodrome kanë mundur të shohin dy gola gjatë gjithë 90 minutave, e cila gjë ka bërë që takimi të shkojë në kohën shtesë, ku edhe në këtë periudhë nëse nuk ka fitues, atëherë duhet të ekzekutohen penalltitë.

Ende pa nisur mirë ndeshja, Polonia ka gjetur rrugën e golit duke befasuar Portugalinë, raporton Telegrafi.

leee

Ishte futbollisti më i mirë i Polonisë, Robert Lewandowski, i cili shënoi pas një asistimi nga Kamil Grosicki. Goli erdhi në minutën e dytë të takimit.

Por, më pas portugezët nuk reshtën me sulme të njëpasnjëshme dhe si rezultat i kësaj, barazuan rezultatin brenda 45 minutshit të parë.

Ishte mesfushori i ri i talentuar, Renato Sanches, i cili shënoi një gol të bukur nga jashtë 16-metërshi.

Goli erdhi në minutën e 33-të të takimit pas një topi të asistuar nga futbollisti më i mirë i Portugalisë në këtë kampionat, Louis Nani.

reno

Megjithëse në pjesën e dytë e kërkuan rrugën e golit, te dyja ekipet respektive nuk arritën të realizonin gol dhe kështu, takimi përfundoi i barabartë, 0:0.

Dy raste që vlen të theksohet në pjesën e dytë i kishte Cristiano Ronaldo (56′, 80′), i cili nuk u tregua i saktë para portës së portierit polak, Lcas Fabianski.

Tani për të gjetur emrin e kombëtares gjysmëfinaliste do të duhet të zhvillohet koha shtesë, përkatësisht do të duhet zhvillohen dy herë nga 15 minuta për të përcaktuar fituesin, në rast të kundërt, penalltitë mbeten opsion i fundit. /Telegrafi/

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar