Prishtina në kualifikimet e Ligës së Evropës (Video)

Prishtina ka fituar Kupën e Kosovës në një atmosferë fantastike që e krijuan ‘Plisat’ dhe ‘Intelektualët’ dhe me këtë rast, shtetin tonë do ta përfaqësojë në kualifikimet për Ligën e Evropës.

Prishtina ka arritur të triumfojë në stadiumin e kryeqytetit kundër Dritës me rezultat 2-1 në saje të superzëvendësuesit Khalid.

Në fakt, pjesa e parë përfundoi në favor të skuadrës gjilanasve, e cila 45-minutshin e parë e përfundoi me epërsi minimale prej 1-0.

Drita kaloi në epërsi në minutën e 30-të të takimit përmes golit të Qëndrim Sejdiut. Ky i fundit shënoi pas asistimit të Xhevdet Shabanit, i cili shëtiti mbrojtjen e skuadrës prishtinase duke i kaluar tre futbollistë, raporton Telegrafi.

Por, prishtinasit përmbysën gjithçka në pjesën e dytë duke realizuar dy gola përmes sulmuesit nigerian, Khalid.

Fillimisht, Kreshnik Lushtaku përmes një roveshate goditi shtyllën në minutën e 63-të takimit pas një dalje të gabuar të portierit, Betim Halimit.

Ky i fundit sërish gaboi pas një harkimi të Endrit Krasniqit, e cila gjë i mundësoi të barazojë rezultatin sulmuesit Khalid.

Po,r me kaq nuk u ndal superzëvendësuesi Khalid, i cili sërish shënoi gol për ta përmbysur rezultatin dhe ta kalojë në epërsi skuadrën prishtinase në minutën e 76-të takimit.

Vetëm katër minuta më vonë Drita pati rast të artë për të barazuar rezultatin përmes Armend Kastratit, por ky i fundit nuk u tregua i saktë nga pesë metra largësi prej golit të prishtinasve.

Në vazhdim më nuk pati raste për t’u veçuar dhe kështu Kupa e Kosovës i takoi Prishtinës në saje të triumfit me rezultat 2-1.

13323248_10155035795563538_6037985113040440254_o

Pas kësaj fitoreje, Prishtina është ekipi i dytë që do ta përfaqësojë Kosovën në garat evropiane për klube, përkatësisht në kualifikimet e Ligës së Evropës.

Kujtojmë se tashmë Feronikeli ka fituar të drejtën që të luajë në kualifikimet e Ligës së Kampionëve, pasi që javë më parë ka arritur të mbrojë titullin e kampionit të Kosovës. /Telegrafi/

Drita kalon në epërsi ndaj Prishtinës. Shënon Qendrim Sejdiu.

Posted by Telegrafi Sport on Samstag, 28. Mai 2016

1-1: Barazon Prishtina, shënon Khalid.

1-2: Edhe një herë Khalid.

Atmosfera madhështore para ndeshjes mes Dritës dhe Prishtinës. Shijojeni…

Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve