Shpërthimi diellor pritet t'i ndez dritat veriore

16:49 / 15.01.2013

Një shpërthim i madh diellor është parë të dielën nga satelitët e NASA. Vala diellore që është drejtuar rreth Tokës mund të formoj shfaqjen e dritave të veriut të planetit tonë, në fund të kësaj jave.

 Sipas vëzhguesve, shpërthimi diellor ndryshe i quajtur CME (coroal mass ejection) ka ndodhur të dielën në orën 2:24 EST (0724 GMT) dhe do të duhen rreth tre ditë derisa të arrijë Tokën.

Ngjarja e hapësirës nuk do të jetë aq e fortë sa të mund të ndërhyjë në sistemin elektrik apo atë satelitor. /Telegrafi/
 

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.