Xhoxhaj fiton në rrethin e parë të Kampionatit Botëror

Boksieri i ri kosovar në kategori deri në 81 kg, Armend Xhoxhaj, ka startuar me fitore në Kampionatin Botëror për juniorë që po mbahet në Yerevan të Armenisë.

Në rrethin e parë, ai e ka mposhtur boksierin nga Republika Dominikane, Berroa Lugo Joaquin, me vendimin unanim të gjyqtarëve 21-18.

Boksieri nga republika Dominikane ishte në përparësi minimale pas dy raundeve të para, për shkak edhe të një qortimi publik të Xhoxhajt, mirëpo boksieri ynë në raundin final filloi t’i jepte seri të njëpasnjëshme me goditje të pastra kundërshtarit dhe vazhdoi kështu derisa ra gongu për përfundimin e meçit.

Në fund kjo iu shpërblye me fitore që është e para në përgjithësi për shtetin e Kosovës në këtë sport, meqenëse është edhe pjesëmarrja e parë e Kosovës si shtet i pavarur në një kampionat botëror.

Xhoxhaj në kuadër të rrethit të dytë do të ndeshet me boksierin anglez, Woodall Steed. /Telegrafi/

Dy lojtarë 'refuzuan' të ekzekutonin penalltinë në ndeshjen Man City-Real Madrid

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës

Ndryshojnë në mënyrë drastike shanset, superkompjuteri vjen me parashikim të ri për Ligën e Kampionëve

Portieri i Real Madridit u ndihmua nga bashkëlojtarët e tij para pritjes së penalltisë së Kovacicit, njëri luajti rol kyç