Vendi drejt zgjedhjeve, KQZ-ja pa legjitimitet
Vendi është pa Komision Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), pasi që legjitimitet aktualisht ka vetëm kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, e cila është emëruar nga Presidentja. Kështu të paktën është shprehur anëtari i subjektit politik Nisma për Kosovë, Bilall Sherifi, partia e të cilit për herë të parë është bërë pjesë e Parlamentit të Kosovës.


Shqipëri
Ismet Haxhia: Dy incidentet e fshehta në vitin 1997

Ismet Haxhia: Dy incidentet e fshehta në vitin 1997

I dënuari me 20 vjet burg si bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit, Ismet Haxhia thotë në librin e tij "Kronika e Dhimbjes", se ai vetë ka qëndruar 4 ditë në Presidencë në ditët e vështira të fillimprillit të vitit '97.

Edhe Shqipëria rrezikohet nga ISIS-i

Edhe Shqipëria rrezikohet nga ISIS-i

Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli, në një intervistë për Zërin e Amerikës, pranoi se rreziku që vjen nga terrorizmi ka vënë në gatishmëri edhe Shqipërinë si një vend anëtar i NATO-s.

Shqipëri, 150 milionë dollarë humbje në vit

Shqipëri, 150 milionë dollarë humbje në vit

Duhen 6 miliardë dollarë që sektori i ujësjellës kanalizimeve të strukturohet i gjithi dhe të ketë mbulim në masën 100 për qind në të gjithë vendin si dhe të mblidhen faturat për të gjithë prodhimin dhe konsumin e ujit. Ky është bilanci që ka nxjerrë Enti Rregullator i Ujit, në një kohë kur vetëm për vitin 2013 humbjet në rrjet vlerësohen me 180 milionë metër kub ujë, ndërkohë që harxhohen 270 milionë dollarë investime në vit për këtë sektor. Këto të dhëna u bënë publike ditën e djeshme gjatë prezantimit të performancës së shoqërive të ujësjellës kanalizimeve për vitin 2013 të organizuar nga Enti Rregullator i Ujit.

Basha: Nuk dinë të qeverisin, por të gjobisin

Basha: Nuk dinë të qeverisin, por të gjobisin

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha akuzoi sot qeverinë se e ka zhytur vendin në varfëri dhe në papunësi. Përmes një deklarate në profilin e tij në Facebok, Basha u shpreh se qeveria nuk di të qeverisë por të gjobisë, nuk di të drejtojë por të dhunojë.

Rama: Dija, kryefjala e reformave tona

Rama: Dija, kryefjala e reformave tona

Kryeministri Edi Rama tha sot se reformat e ndërmarra nga qeveria, janë të fokusuara te domosdoshmëria për të çliruar energji të reja në funksion të dijes dhe inovacionit.

  Maqedoni
Në Shkup sot pasdite pritet të zhvillohet një protestë e ashtuquajtur e qytetarëve të pakënaqur me moton “Goditje –  për Maqedoninë bëhet fjalë”.

Në Shkup sot pasdite pritet të zhvillohet një protestë e ashtuquajtur e qytetarëve të pakënaqur me moton “Goditje – për Maqedoninë bëhet fjalë”.

Në Shkup sot pasdite pritet të zhvillohet një protestë e ashtuquajtur e qytetarëve të pakënaqur me moton “Goditje – për Maqedoninë bëhet fjalë”.

Sulmi ndaj Qeverisë me raketahedhës RPG ?

Sulmi ndaj Qeverisë me raketahedhës RPG ?

Në ndërtesën e Qeverisë së Maqedonisë mund të jetë shtënë me raketadhehës të tipit RPG.

Orav: Raporti i Progresit evidentoi prapakthim në Maqedoni

Orav: Raporti i Progresit evidentoi prapakthim në Maqedoni

Ambasadori i BE-së Aivo Orav tha se Raporti i Progresit për Maqedoninë nuk lë hapësirë për interpretime të ndryshme.

Bie poshtë bojkoti i Zaevit, deputetët kthehen në parlament?

Bie poshtë bojkoti i Zaevit, deputetët kthehen në parlament?

Bie poshtë bojkoti i Zaevit dhe LSDM-së? Disa nga deputetët e kësaj partie për Televizionin 24vesti, e afërt me opozitën, thonë se pas mbledhjes së fundit në Bihaçka, pothuajse është vendosur që socialdemokratët të kthehen në Parlament.

“Monstra”, pasojat e një paraburgimi të padrejtë

“Monstra”, pasojat e një paraburgimi të padrejtë

Rami Sejdiu, në muajin korrik të këtij viti u shpall i pafajshëm nga akuzat për rastin “Monstra”, bën të ditur se ende nuk e ka marrë veten.Kronika e Zezë
Arrestohen dy vrasësit me pagesë (Video)
POSTUAR: 21:42 / 31.10.2014

Arrestohen dy vrasësit me pagesë (Video)

Kosovarja shfrytëzohej për prostitucion në një bodrum të Zvicrës

Kosovarja shfrytëzohej për prostitucion në një bodrum të Zvicrës

Një vajzë 19-vjeçare nga Kosova, që ishte detyruar të ushtrojë prostitucionin dhe është mbajtur si skllave në një bodrum për pothuajse tri vjet, ka kërkuar azil në Austri.

Prokurori kërkon 35 vjet burg për Sekiraqën (Video)

Prokurori kërkon 35 vjet burg për Sekiraqën (Video)

Nën masa të rrepta të sigurisë në Gjykatën e Apelit në Prishtinë sot u mbajt seanca kundër Enver Sekiraqës, në të cilën ai u deklarua i pafajshëm për të gjitha pikat e akuzës, kurse prokurori kërkoi që Sekiraqa të marrë dënimin me burg prej 35 vjetësh, për vrasjen e Triumf Rizës.

...më shumë lajme nga Kronika e Zezë


Rajoni dhe Bota

 
 
Magazina
11:29 / 1.11.2014

Seksi Morena prish gjumin për palestër (Foto)

Morena Taraku nuk e ka të lirë as të shtunën, pasi ajo është dashur ta prishë gjumin pë...
Teknologji
17:00 / 31.10.2014
Amazon thotë se ka gabuar me çmimin e Fire Phone

Amazon thotë se ka gabuar me çmimin e Fire Phone

Nuk duhej të ishte befasi fakti që telefoni i parë dhe i vetëm i Amazon, Fire Phone ka qenë një d...
Ekonomi
17:27 / 31.10.2014

Ambient i vështirë afarist

Ndonëse në disa raporte ndërkombëtare, ku flitet për ambient afarist në Kosovë
 
Partnerët Medial:DukagjiniShkabaj

Ky portal mirëmbahet nga kompania "Telegrafi". Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen,
të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të "Telegrafit".
Për ta shfrytëzuar materialin e këtij portali obligoheni t'i pranoni Kushtet e Përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara
© 2006-2011 Portali Telegrafi

TELEGRAFI sh.p.k.
Rr Bajram Kelmendi Nr.35, Prishtinë, Kosovë
info@telegrafi.com

Zhvilluar dhe dizajnuar nga:
FRAKTON n.p.sh.