Toshiba lanson Satellite Radius 11 për 330 dollarë

Toshiba lanson Satellite Radius 11 për 330 dollarë

Toshiba ka njoftuar se përdoruesit e saj individual dhe ata të biznesit së shpejti do të mund ta blejnë tabletin e konvertueshëm në laptop, përkatësisht modelin Toshiba Satellite Radius 11, që do të jetë në dispozicion në treg duke filluar nga data 26 tetor, për një kosto mjaft të përballueshme që nuk e tejkalon shumën prej 330 dollarëve.

Hartat e Nokia Here, tani për të gjithë telefonat Android
Samsung sjell edhe versionin Galaxy S5 Plus
Apple prezanton iOS 8.1 me Apple Pay, SMS Relay, Camera Roll, etj...


Internet
KosICT, për herë të tretë me moton: “Ne nuk përcaktojmë kufij! Po ju?”

KosICT, për herë të tretë me moton: “Ne nuk përcaktojmë kufij! Po ju?”

Konferenca më e madhe rajonale e Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit, nën organizimin e STIKK dhe ICK, sjell sërish risi me trendët më të rinj në “Digital Transformation, Future of Nearshoring, Enterpreneurship & Open Innovation, Crowdsourcing & Crowdfunding”, ku folës të ndryshëm me ekspertizë globale do të ndajnë përvojat dhe njohuritë e tyre me pjesëmarrësit. Konferenca organizohet në Prishtinë, nga 30 tetori deri më 1 nëntor.

Korea e Jugut me internet 10Gbps, 1GB do të merret për 0.8 sekonda

Korea e Jugut me internet 10Gbps, 1GB do të merret për 0.8 sekonda

Ndërsa operatorët e mëdhenj amerikan, AT&T dhe Verizon janë duke argumentuar ashpër propozimin e FCC-së për caktimin e 10Mbps si shpejtësisë së re minimale të internetit në Amerikë, e cila do të kualifikohej si "broadband", Korea e Jugut është duke u bërë gati ta lansojë internetin e shpejtë prej 10Gbps, për përdoruesit e saj.

Virgin Group vlerëson lart iniciativën Digital Kosovo

Virgin Group vlerëson lart iniciativën Digital Kosovo

Digital Kosovo është renditur në top-pesëshen e vlerësimeve që ka bërë faqja e Virgin Group për prezantimet që janë bërë në Crowdsourcing Week Europe, në Kopenhagë. Në pronësi të Sir Richard Bransonit, njërit prej biznesmenëve më të suksesshëm britanik, Virgin Group përshkruan fjalimin e Kushtrim Xhaklit si më inspiruesin në këtë aktivitet prestigjioz në Evrope.

  Mobile
Samsung sjell edhe versionin Galaxy S5 Plus

Samsung sjell edhe versionin Galaxy S5 Plus

Një version i ri i telefonit të fundit të Samsung është paraqitur në uebfaqen e kompanisë jugkoreane, përkatësisht modeli Samsung Galaxy S5 Plus, i cili përfshin karakteristika të ngjashme me Galaxy S5 4G+ që është lansuar në Singapor para një kohe.

HTC bën gati edhe Desire 820 Mini

HTC bën gati edhe Desire 820 Mini

HTC Desire 820 ishte lansuar zyrtarisht në muajin shtator të këtij viti, dhe ky model sjell ekranin e ndjeshëm në prekje me diagonalen prej 5.5 inç.

Lenovo me plane të reja për blerjen e BlackBerry?

Lenovo me plane të reja për blerjen e BlackBerry?

Lenovo tashmë e ka blerë kompaninë Motorola nga Google, dhe tani sipas një raporti të fundit thuhet se kompania kineze është e interesuar ta blejë edhe një prodhues tjetër të telefonave të mençur mobil, BlackBerry.


  • Flight # Airline From Schedule EST Status


Kronika e Zezë
Zbulimi i ri tregon se ‘Jezusi nuk kishte mjekër’
POSTUAR: 12:21 / 5.10.2014

Zbulimi i ri tregon se ‘Jezusi nuk kishte mjekër’

Arkeologët në Spanjë, pretendojnë se kanë gjetur një nga artefaktet më të hershme, ku Jezusi shihet pa mjekër.

Krijohet pilula që zëvendëson shiringën (Video)

Krijohet pilula që zëvendëson shiringën (Video)

Shkencëtarët kanë zbuluar një pilulë, e cila kryen funksionin e njëjtë sikur shiringa.

Në 2050, japonezët me ashensor që dërgon njerëzit në hapësirë!

Në 2050, japonezët me ashensor që dërgon njerëzit në hapësirë!

Dikur ishte një realizim i fanta-shkencës, ndërsa një kompani japoneze tani ka njoftuar se ambicia e saj është ta bëjë atë realitet. Bëhet fjalë për krijimin e ashensorit që dërgon në hapësirë, dhe projektin e saj ajo synon ta bëjë realitet deri në vitin 2050.
Këshilla TeknologjikeMultimedia
Toshiba lanson Satellite Radius 11 për 330 dollarë

Toshiba lanson Satellite Radius 11 për 330 dollarë

Toshiba ka njoftuar se përdoruesit e saj individual dhe ata të biznesit së shpejti do të mund ta blejnë tabletin e konvertueshëm në laptop, përkatësisht modelin Toshiba Satellite Radius 11, që do të jetë në dispozicion në treg duke filluar nga data 26 tetor, për një kosto mjaft të përballueshme që nuk e tejkalon shumën prej 330 dollarëve.

Apple shet 39 milionë iPhone, përmirëson rezultatet financiare

Apple shet 39 milionë iPhone, përmirëson rezultatet financiare

Rezultatet financiare të Apple për tremujorin që përfundon në muajin shtator ishin më të mira se sa pritej, duke bërë që kompania më e madhe amerikane të tregojë performancë të fortë në përgjithësi, me përjashtim të biznesit të sfiduar për tabletët e saj, iPad.

Apple ka shitur mbi 225 milionë iPad deri më sot

Apple ka shitur mbi 225 milionë iPad deri më sot

Gjatë kohës së tij si drejtor ekzekutiv i kompanisë Apple, Tim Cook nuk ka dhënë shumë të dhëna rreth numrit të iPhone-ëve të shitur, mirëpo këtë e ka bërë për sasinë e tabletëve të kompanisë, iPad, që janë shitur.

  Softuerë
Hartat e Nokia Here, tani për të gjithë telefonat Android

Hartat e Nokia Here, tani për të gjithë telefonat Android

Në gusht të këtij viti, Nokia ka lëshuar aplikacionin e saj të hartave të quajtur Nokia HERE Maps. Fillimisht, aplikacioni ishte në dispozicion për linjën e pajisjeve mobile të Samsung, Galaxy që bazohen në sistemin operativ Android, dhe në atë kohë, aplikacioni ofrohej ekskluzivisht vetëm për telefonat e Samsung.

Apple prezanton iOS 8.1 me Apple Pay, SMS Relay, Camera Roll, etj...

Apple prezanton iOS 8.1 me Apple Pay, SMS Relay, Camera Roll, etj...

Siç edhe ka premtuar, Apple tani e ka lëshuar versionin më të ri të sistemit të saj operativ, iOS 8.1, që sjell tiparin e munguar dhe të shumë-kërkuar, Camera Roll, bashkë me funksionin e pagesave mobile Apple Pay që mundësohen në iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus.

Android 5.0 Lollipop në Nexus 7 dhe Nexus 10, në fillim të nëntorit

Android 5.0 Lollipop në Nexus 7 dhe Nexus 10, në fillim të nëntorit

Google e ka lëshuar versionin më të ri të sistemit të saj operativ, Android 5.0 Lollipop, i cili pritet të bëjë rrugën e vet së shpejti në të gjithë linjën e telefonave dhe tabletëve Nexus, si dhe pajisjet tjera në Google Play në muajt e ardhshëm.

Marketing
Foto
Burime të afërta me zhvillimin e tabletit të ri të LG-së, G Pad 8.3, i cili pritej të debutonte në treg para fundit të vitit, tani kanë zbuluar se tableti i ri i kompanisë jug-koreane mund të mbërrijë në dyqanet e teknologjisë në fillim të këtij muaji, me një çmim mjaft konkurrues.
Burime të afërta me zhvillimin e tabletit të ri të LG-së, G Pad 8.3, i cili pritej të debutonte në treg para fundit të vitit, tani kanë zbuluar se tableti i ri i kompanisë jug-koreane mund të mbërrijë në dyqanet e teknologjisë në fillim të këtij muaji, me një çmim mjaft konkurrues.
Video

Nokia pretendon se smartphoni i saj i ri Lumia 900 mund të përballoj madje edhe nguljen e gozhdave me ekranin e pajisjes
 
 
Magazina
23:55 / 22.10.2014

Ja si duket Enca në realitet (Foto)

Ajo tashmë ka bërë bujë për shkak të formave të saj trupore dhe fytyrës së lezetsh...
Teknologji
11:07 / 22.10.2014
Toshiba lanson Satellite Radius 11 për 330 dollarë

Toshiba lanson Satellite Radius 11 për 330 dollarë

Toshiba ka njoftuar se përdoruesit e saj individual dhe ata të biznesit së shpejti do të mund ta blejnë...
 
Partnerët Medial:DukagjiniShkabaj

Ky portal mirëmbahet nga kompania "Telegrafi". Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen,
të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të "Telegrafit".
Për ta shfrytëzuar materialin e këtij portali obligoheni t'i pranoni Kushtet e Përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara
© 2006-2011 Portali Telegrafi

TELEGRAFI sh.p.k.
Rr Bajram Kelmendi Nr.35, Prishtinë, Kosovë
info@telegrafi.com

Zhvilluar dhe dizajnuar nga:
FRAKTON n.p.sh.