Samsung fillon shitjen e Galaxy A5

Samsung fillon shitjen e Galaxy A5

Pak kohë më parë, Samsung i ka prezantuar modelet e saj “të metaltë” të telefonave, përkatësisht Galaxy A5 dhe A3, me dizajn të ngjashëm të Galaxy Alpha, të cilët megjithatë ofrojnë specifika pak më të ndryshme.

IPKO po fillon me 4G!
Xiaomi fillon shitjen e Redmi Note dhe Note 4G
Samsung dështoi me shitjet e Galaxy S5


Internet
IPKO po fillon me 4G!

IPKO po fillon me 4G!

IPKO e sjell internetin më të shpejtë mobil në botë, atë 4G, për të parën herë në Kosovë, thuhet në kumtesën e kompanisë

Pesë muaj nga StartupYard: Gjirafa.com rritet vrullshëm

Pesë muaj nga StartupYard: Gjirafa.com rritet vrullshëm

Këtë javë ramë në kontakt me Mërgim Cahanin që të flasim në lidhje me lansimin beta të Gjirafa.com, makinës kërkimore në gjuhën shqipe, si dhe grumbulluesin e lajmeve që në Shqipëri dhe Kosovë janë duke bërë emër. Cahani, së bashku me disa pjesëtarë kryesorë të ekipit, ishin pjesë e rundit paraprak në akceleratorin tonë dhe kishin arritur të siguronin një investim të konsiderueshëm nga investitorët “engjëj” për biznesin e tyre i cili është hapur për publikun në tetor të këtij viti në versionin beta.

Yahoo do të jetë motori i zgjedhur i kërkimit në Firefox

Yahoo do të jetë motori i zgjedhur i kërkimit në Firefox

Në kohën e hershme të uebit kishte shumë makina të ndryshme të kërkimit online, njëra prej të parave ishte edhe Ask Jeeves, nëse ju kujtohet? Por, më pas ishte Google ajo që e morri pjesën më të madh të tregut, dhe e cila u shndërrua në zgjidhjen e parë të pothuajse çdokujt.

  Mobile
Samsung fillon shitjen e Galaxy A5

Samsung fillon shitjen e Galaxy A5

Pak kohë më parë, Samsung i ka prezantuar modelet e saj “të metaltë” të telefonave, përkatësisht Galaxy A5 dhe A3, me dizajn të ngjashëm të Galaxy Alpha, të cilët megjithatë ofrojnë specifika pak më të ndryshme.

Xiaomi fillon shitjen e Redmi Note dhe Note 4G

Xiaomi fillon shitjen e Redmi Note dhe Note 4G

Xiaomi tani e ka lansuar fabletin e saj të ri - Redmi Note në Indi, së bashku me variantin tjetër Redmi Note 4G. Ky hap domethënë shumë edhe për përdoruesit e pajisjeve të Xiaomi edhe jashtë vendit të saj të origjinës, shtetit kinez. Versioni i fabletit me 3G është ai që e kemi parë edhe më herët.

Samsung dështoi me shitjet e Galaxy S5

Samsung dështoi me shitjet e Galaxy S5

Me sa duket, Samsung ka pasur një justifikim pas vendimit të saj për përmirësimin e portofolios së telefonave të mençur në 2015, pasi që Wall Street Journal raporton se Galaxy S5 ka dështuar të shitet.


  • Flight # Airline From Schedule EST Status


Kronika e Zezë
Elon Musk ka plane të lansojë satelitët e internetit
POSTUAR: 16:33 / 10.11.2014

Elon Musk ka plane të lansojë satelitët e internetit

Drejtori i kompanive Tesla dhe Space X, Elon Musk ka një projekt të ri në veprim, pasi ai ka qenë tashmë i suksesshëm me automjetet elektrike Tesla, ndërsa edhe projekti i tij i hapësirës Space X gjithashtu duket të jetë në rrugën e duhur. Por tani Musk e ka në plan të nisë edhe një projekt tjetër shumë ambicioz - Satelitët e Internetit.

AeroMobil bën makinat fluturuese realitet!

AeroMobil bën makinat fluturuese realitet!

AeroMobil 3.0 - makina e bukur fluturuese sjell njerëzimin më afër me fantazinë, dhe ëndërrën që një ditë bota do të ketë edhe vetura që fluturojnë mbi kokat tona.

Toka është goditur nga asteroide të dyfishtë 458 milionë vjet më parë

Toka është goditur nga asteroide të dyfishtë 458 milionë vjet më parë

Para 458 milionë viteve më parë, Toka ishte goditur nga një asteroid i dyfishtë , duke lënë kratere të dukshme edhe sot që janë në Suedi, njoftuan sot shkencëtarët e hapësirës.
Këshilla TeknologjikeMultimedia
Samsung në dhjetor vjen me Galaxy Gear VR

Samsung në dhjetor vjen me Galaxy Gear VR

Më parë ishte raportuar se Samsung Galaxy dhe do të vijë me Gear VR, kufjet e realitetit virtual që do të përdoren në fabletin më të ri të kompanisë, Galaxy Note 4.

Nokia prezanton Nokia N1, super tabletin e lirë në Android

Nokia prezanton Nokia N1, super tabletin e lirë në Android

Nokia sot e ka prezantuar tabletin e saj të parë në sistemin operativ Android, të cilin e ka quajtur Nokia N1 (tableti është krijuar nga gjiganti Foxconn), dhe sjell ekranin me 7.9 inç dhe procesorin 64-bit quad-core Intel Z3580 CPU.

Dërgesat e Sony PlayStation 4 arrijnë në 13.5 milionë njësi

Dërgesat e Sony PlayStation 4 arrijnë në 13.5 milionë njësi

Nëntori i vitit të kaluar është muaji që adhuruesit e video-lojërave nuk do ta harrojnë lehtë. Kjo, pasi që dy konsolat kryesore në botë - Sony PlayStation 4 dhe Microsoft Xbox One janë lëshuar në treg.

  Softuerë
Google me tastierë që përkthen në kohë reale

Google me tastierë që përkthen në kohë reale

Google është duke punuar në një aplikacioni të tastierës për Android që do të ofrojë përkthime në kohë reale nëpërmjet Google Translate, për dy njerëz në të njëjtën pajisje.

Whatsapp, tani aplikacioni më i sigurtë, anti-përgjim?

Whatsapp, tani aplikacioni më i sigurtë, anti-përgjim?

I rritur në Ukraninën sovjetike në vitin 1980, themelues i Whatsapp, Jan Koum mësuar se si nuk duhet besuar qeverisë dhe synimeve të saj “ligjore” për mbikqyrjen e njerëzve. Pasi ai emigroi në SHBA, vend në të cilin e ka krijuar aplikacionin jashtëzakonisht të famshëm, ai u zotua se Whatsapp kurrë nuk do ta bëjë përgjimin e lehtë për askënd.

Pajisjet në Android One e marrin Lollipop në janar të 2015!

Pajisjet në Android One e marrin Lollipop në janar të 2015!

Edhe pse telefonat e bazuar në Android One mbështeten në versionin origjinal të Android, me sa duket për Google më me prioritet janë telefonat Nexus, të cilëve ajo dëshiron t’ua ofrojë më shpejtë versionin më të ri të sistemit të saj operativ, Lollipop.

Marketing
Foto
Burime të afërta me zhvillimin e tabletit të ri të LG-së, G Pad 8.3, i cili pritej të debutonte në treg para fundit të vitit, tani kanë zbuluar se tableti i ri i kompanisë jug-koreane mund të mbërrijë në dyqanet e teknologjisë në fillim të këtij muaji, me një çmim mjaft konkurrues.
Burime të afërta me zhvillimin e tabletit të ri të LG-së, G Pad 8.3, i cili pritej të debutonte në treg para fundit të vitit, tani kanë zbuluar se tableti i ri i kompanisë jug-koreane mund të mbërrijë në dyqanet e teknologjisë në fillim të këtij muaji, me një çmim mjaft konkurrues.
Video

Nokia pretendon se smartphoni i saj i ri Lumia 900 mund të përballoj madje edhe nguljen e gozhdave me ekranin e pajisjes
 
 
Magazina
8:04 / 26.11.2014

Krizë në lidhjen e Jolie dhe Pitt (Foto)

Janë çifti më i përfolur hollivudian dhe romancën e nisur që në 2005-ën kur u njoh&eu...
Teknologji
12:00 / 25.11.2014
Samsung fillon shitjen e Galaxy A5

Samsung fillon shitjen e Galaxy A5

Pak kohë më parë, Samsung i ka prezantuar modelet e saj “të metaltë” të telefonave, p...
 
Partnerët Medial:DukagjiniShkabaj

Ky portal mirëmbahet nga kompania "Telegrafi". Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen,
të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të "Telegrafit".
Për ta shfrytëzuar materialin e këtij portali obligoheni t'i pranoni Kushtet e Përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara
© 2006-2011 Portali Telegrafi

TELEGRAFI sh.p.k.
Rr Bajram Kelmendi Nr.35, Prishtinë, Kosovë
info@telegrafi.com

Zhvilluar dhe dizajnuar nga:
FRAKTON n.p.sh.